میزبان فا

cms چیست ؟

cms چیست ؟

سیستم مدیریت محتوا چیست؟
در این آموزش شما را با سیستم های مدیریت محتوا و قابلیت های آن ها آشنا خواهیم نمود. در ابتدا به معرفی سیستم مدیریت محتوا می پردازیم و در ادامه برخی از سیستم های مدیریت محتوای معروف را برای شما به اختصار معرفی خواهیم نمود.
در ابتدا می خواهیم بدانیم سیستم مدیریت محتوا چیست؟
سیستم مدیریت محتوا  یا CMS ، یک سیستم نرم افزاری با ابزار هایی جهت مدیریت وب سایت ها می باشد. اکثر کاربران سطح وب بدون داشتن دانش برنامه نویسی نیز می توانند از این سیستم های مدیریت محتوا جهت طراحی و راه اندازی سایتشان استفاده نمایند.
با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می توانید سایت هایی پویا یا داینامیک ایجاد نمایید. ابزار ها و قابلیت هایی که سیستم های مدیریت محتوا در اختیار شما قرار می دهند همگی امکان مدیریت مطالب تصاویر، پیوند ها و… را برای شما فراهم می کنند.
سیستم های مدیریت محتوای مختلفی وجود دارند که برخی رایگان و برخی قابل خرید می باشند. سیستم های رایگان محبوبی مانند جوملا یا وردپرس وجود دارند که دارای امکانات بسیار قوی و کاملی می باشند. کار با این سیستم ها تقریبا راحت و یادگیری آن آسان می باشد.
این نرم افزار ها با بهره گیری از بانک های اطلاعاتی امکانات درج محتوا را فراهم نموده اند. امکان نصب قالب های متنوع و زیبا بر روی این سیستم ها به جذابیت کار با آن ها افزوده است. می توانید قالب های جوملا یا قالب های وردپرس را خریداری نموده و بر روی سایت خود نصب نمایید.

cms چیست ؟

cms چیست ؟

به زبان ساده سیستم مدیریت محتوا به این شکل کار می کند که با اتصال کد های برنامه نویسی به استایل های طراحی شده و اتصال محتوا و منو های سایت به پوسته یا قالب سایت یک رابط کاربری به مدیر سایت جهت مدیریت سایت و یک رابط کاربری زیبا به بازدیدکنندگان سایت ارائه می کند.
با توجه به اینکه قالب های سیستم های مدیریت محتوا از قبل تعیین شده می باشند و فقط نیاز به نصب بر روی هاست خریداری شده دارند، راه اندازی سایت های پویا به نسبت سایت های ایستا بسیار سریع تر انجام می گیرد.
هاست چیست؟
به صورت کلی 2 نوع سایت داریم:
•    سایت های ایستا (Static): سایت هایی حاوی یک سری اطلاعات ثابت می باشند و همیشه همین اطلاعات را نمایش می دهند. برای تغییر محتوا نیز می بایست کد ها را تغییر داد و برنامه نویسی مجدد نیاز می باشد. این گونه سایت ها انعطاف پذیری بالایی ندارند.
•    سایت های پویا (Dynamic): نرم افزار هایی هستند که توسط دیتابیس و از طریق وب سرور وظایفی را که در برنامه نویسیشان تعیین شده است را انجام می دهند. مدیریت این سایت ها و ایجاد تغییر در محتوای این سایت ها ساده می باشد و دارای انعطاف پذیری بالایی نیز می باشند.
در سایت های داینامیک ، طراح سایت با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا برای یک بار سایت شما را طراحی می کند و برای دفعات بعدی که نیاز به تغییرات یا افزودن صفحات دیگر به سایت ، نیازی به طراحی مجدد نمی باشد و این امکان به راحتی از طریق سیستم مدیریت محتوای سایت امکان پذیر می باشد.
چرا ما به یک سیستم مدیریت محتوا نیاز داریم؟

cms چیست ؟

cms چیست ؟

عمده ترین دلیل نیاز به یک سیستم مدیریت محتوای وب، برای سایت های پویا تغییرات دوره ای است که در سایت ایجاد می شود. اگر سایت شما ایستا باشد هر بار برای ایجاد تغییرات نیاز به برنامه نویسی و تغییر در کد ها خواهید داشت و در صورت عدم دانش کافی میبایست هر بار به شرکت های طراحی سایت مراجعه نمایید. ولی در صورت استفاده از سیستم مدیریت محتوا می توانید به راحتی تغییرات را ایجاد نمایید.
سیستم های مدیریت محتوا چه قابلیت هایی دارند؟

cms چیست ؟

cms چیست ؟

هر سیستم مدیریت محتوا به صورت ویژه یک سری قابلیت و امکانات بسته به سازنده ی آن دارد، ولی به صورت کلی در میان این سیستم ها برخی قابلیت های اساسی و مشترک به شرح ذیل وجود دارد:
1.    مديريت و تایید اطلاعات
2.     قابلیت چند زبانگی
3.     قبلیت نقشه سايت دايناميك
4.     امكان ايجاد فروشگاه مجازي
5.     ايجاد فرم های دریافت اطلاعات
6.    بهينه سازي محتوا
7.    ايجاد و بروزرسانی متا تگ ها
8.    امكان جستجو در محتوای سايت
9.    امنيت بيشتر
10.    گزارش آمار بازديد
و ….
سیستم های مدیریت محتوا به دو زبان برنامه نویسی ویندوزی و لینوکسی تهیه شده اند.

cms چیست ؟

cms چیست ؟

سیستم های تحت وب ویندوز مبتنی بر زبان برنامه نویسی asp.net می باشند و سیستم های تحت وب لینوکسی مبتنی بر زبان برنامه نویسی php می باشند.
سیستم مدیریت محتوای .Net Nuke با زبان asp.net نوشته شده است.

cms چیست ؟

cms چیست ؟

سیستم های مدیریت محتوای نوشته شده با زبان php بسیار گسترده تر و فراگیر تر از سیستم های تحت ویندوز می باشند.

cms چیست ؟

cms چیست ؟

سیستم های مدیریت محتوای بسیار زیادی داریم که در ایجاد و طراحی سایت ها به ما کمک شایانی نموده اند.
از جمله می توان به سیستم های مدیریت محتوای جوملا، وردپرس، نیوک، دروپال و …. اشاره نمود.

cms چیست ؟

cms چیست ؟

ولی محبوب ترین CMS ها در دنیا ، که شناخته ترین و پرکاربرد ترین سیستم های مدیریت محتوا می باشند به شرح ذیل می باشد:
1.    WordPress
2.    Joomla
3.    Drupal

cms چیست ؟

cms چیست ؟

این سه سیستم رایگان بوده و هرکدام جذابیت ها و امکانات خاص خود را دارند. اغلب وردپرس به علت سادگی کار با آن دارای محبوبیت ویژه ای بوده و طبق گزارش جامعه ی آماری که در wappalyzer.com  منتشر شده است 63% از مردم جهان از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند.
توجه نمایید برای سایت های با موضوع تجارت الکترونیک از سایت ساز ها استفاده نمی کنیم و از فروشگاه ساز هایی مانند پرستاشاپ، اپن کارت، تومیتوشاپ و … استفاده می نماییم. این سیستم های نرم افزاری فقط به منظور ایجاد و راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند.
در آموزش معرفی انواع سیستم های مدیریت محتوا می توانید با هرکدام از این سیستم ها آشنایی بیشتری پیدا کنید. با مطالعه ی این آموزش می توانید به راحتی برای سایت خود یک سیستم مدیریت محتوای مناسب انتخاب نمایید.
نوجه داشته باشید که پس از انتخاب سیستم مدیریت محتوای وب سایتتان ، جهت راه اندازی وب سایت به زیرساخت آن نیاز دارید ، زیرساخت راه اندازی یک وب سایت سرویس هاست و دامنه آن می باشد ، اغلب مشتریان سرویس های هاستینگ پس از خرید هاست و نصب سیستم مدیریت محتوا بر روی آن به جهت زیبا جلوه دادن وب سایت خود یک قالب تهیه می کنند و بر روی سایت سازشان نصب می نمایند ، به جهت آسایش خیال کاربران در میزبان فا ، سرویس های هاست جوملا تهیه و تدارک دیده شده اند که در این سرویس ها پس از خرید هاست ، ما برای شما سیستم مدیریت محتوا نصب می نماییم و سپس یک قالب بسیار زیبا از لیست قالب های هاست جوملا برای مشترک نصب می گردد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد cms ها می توانید مقاله با انواع سیستم مدیریت محتوا آشنا شوید را مطالعه فرمایید .